TOEFL Reading nasıl çalışılmalı – TeamTestPrep

TOEFL® Reading nasıl çalışılmalı?

Reading, Toefl® ibt sınavının ilk bölümünü oluşturmaktadır. Sınavda her biri ortalama 700-750 kelimeden oluşan 3 veya 4 okuma pasajı bulunur. Her okuma pasajı için ortalama 12-13 soru vardır. Toplam 9 soru tipiyle öğrencinin okuduğunu anlama becerisi test edilir.

Bu soru tiplerinden 4 tanesi öğrencinin temel kavrama becerilerini test eden;

Fact and detail,
Paraphrasing,
Not/except
Vocabulary sorularıdır.

Dilin işlevsel kullanımını test eden ayrıca üç soru tipi vardır. Bunlar;

Rhetorical function
Inference
Coherence sorularıdır.

Son soru grubu ise öğrencinin okuduğunu ne kadar öğrenebildiğini sorgulayan;

Drag and drop – Summary
Drag and drop – Table completion sorularıdır.

Bu soru tiplerinden bazıları Türk eğitim sisteminde yetişmiş öğrencilerin aşına olduğu soru tiplerinden oldukça farklıdır. O nedenle özel hazırlık gerektirir.

Sınavda; her bir okuma pasajı için 20 dakikalık süre verilmektedir. Pasajların tamamı akademik ve üniversitelerin ders kitaplarında yer alabilecek türdendir. Bilimsel ve akademik içeriğe sahip expository pasajlar ağırlıktadır ve güçlü bir kelime bilgisi gerektirir.

TOEFL® sınavına giren bir kişinin, Toefl® ibt sınavında başarılı olabilmesi için, okuduğunu doğru anlayabilecek (minimum Upper-intermediate) düzeyde İngilizce bilgisine ihtiyaç vardır.
Toefl® sınavında öğrencilerin, genellikle, başarısız olmasının nedeni, okuduğunu doğru anlayamamasından kaynaklanmaktadır. İyi bir Toefl® öğrencisi dakikada ortalama 200 kelimeyi anlayarak, cümleleri doğru anlamlandırarak okuyabilmelidir. Aksi takdirde ortalama 700 kelimelik bir pasajı hem okunması hem de 12-13 civarındaki soruyu 20 dakikada doğru cevaplandırması mümkün olmayacaktır.

Peki o zaman ne yapmalı?

Çalışırken, öğrenci;

– bilmediği kelimelere yoğunlaşmamalı
– kelimeden ziyade cümlenin ne anlam ifade ettiğini anlamalıdır.

Sorular genelde paragraf sırasına göre sıralanır. İlk sorular birinci paragraftan gelirken onu takip eden sorular da paragraf sırasına göre dizilecektir. Bu nedenle sınavda en ideal yöntem; pasajın tamamını soru ve paragrafları birbirleriyle eşleştirmek suretiyle okumaktır.

Sorulardan önce pasajın okunması veya sorudan pasaja giderek, soru olmayan paragrafların atlanmasının değişik sakıncaları vardır. Bazı sorular pasajın tamamına ait olabilir ve atladığınız paragraflardaki bilgileri sorguluyor olabilir.

İyi bir Toefl® öğrencisi;

– her soru tipini tanıyabilmeli
– soru tipine ait taktik ve stratejilere vakıf olmalıdır.

Soru tipleri tanınmadan Toefl® sorularını cevaplamak karanlık ve bilinmedik bir yolda yolunuzu bulmaya çalışmak gibidir.

Üstelik;

– her soru tipinin kendine has çelicileri vardır.
– soruların cevaplarını oluşturan pasaj içindeki cümleler, cevap seçeneklerine paraphrase edilerek taşınır.
– bu nedenle sorunun cevabı olan cümlenin aynısını seçeneklerde beklemek yanlıştır.
– aksine ona en yakın anlamlı cümleye yönelmeli, çünkü seçenekler arasında birden fazla doğru olabilir
– yanlış olma olasılığı yüksek olduğundan, all, every, only, none, never, ever, always, most, mostly, the best, the worst gibi katı, esneme payı olmayan kelimelerin bulunduğu cevap seçeneklerine dikkat etmeli,
– cevap seçenekleri arasında öğrenciyi yanıltmak maksadıyla üzerlerinde oynanmış cümleler yer alacaktır.
– anlamları benzer ama farklı kelimeler kullanılmak yoluyla değiştirilmiş distorted cümlelerin olduğu cevap seçenekleri bulunacaktır.

Unutmayınız!

TOEFL®;
– sadece bir İngilizce seviye tespit sınavı değildir.
– Öğrencinin zekası ve zekasının kıvraklığı bazı soruları cevaplamada öğrencinin İngilizce bilgisinden daha önemli olabilir.
– Sorular mutlaka analitik bir bakış açısıyla ele alınmalıdır.
– Cümleler arasında anlamsal bağ kurulmalı ve cümlede görünen anlamı kadar arkasında saklı olan anlamlar da sorgulanmalıdır.

Toefl® Ibt sınavına öğrenci hazırlamak ise farklı bir uzmanlık alanıdır.

Mükemmel bir İngilizce bilgisine sahip olmak, iyi bir öğretmen olmak öğrencileri bu sınava hazırlamak için yeterli olmayan ancak gerekli olan özelliklerdir. Bu nedenle Toefl® Ibt öğretmenleri ABD de farklı bir eğitimden geçirilerek, branşlarında uzmanlaştırılırlar.

Eğer Toefl® Ibt sınavınıza doğru adresde hazırlanmak istiyorsanız, Türkiye deki tek yetkili Kaplan CEP’e ulaşınız.